Prohry, které měly být výhrami, problém se jménem Jan!

V týmu je už třetí hráč jménem Jan. Jak já to budu rozlišovat, to fakt nevím. Napadá mě využití počátečních písmen v příjmeních dotyčných Janů, tedy „Áčko“ a „Béčko“, ale to se zase bude plést s názvy týmů. Navíc nevím, jestli by se třetímu Honzovi líbilo označení „Péčko“. Před dvěma lety jsem používal Jenda a Honza, to se však neujalo. Navíc neznám třetí tvar jména Jan, aby byl jasně odlišný. Dle významového slovníku snad ještě Jéňa, a nebo použít tvary z cizích jazyků: Hans, John, Jean, Juan nebo János.

TJ Sokol Petrovice A vs. SK START Praha A         10:8

Áčko jelo do Petrovic k poslednímu týmu soutěže s jasným úkolem – vyhrát! Jenže se omluvil klíčový hráč týmu Káfa a to nikdy nevěští nic dobrého. Mohl už nastoupit Honza B., tak kluci byli alespoň ve čtyřech. Byl jsem se na chvilku podívat, ale protože oficiální začátek byl stanoven na 19:15 a soupeř čekal na čtvrtého, začínalo se po půl osmé, tak jsem viděl jen debly a kus prvních singlů.

Nová posila Honza při bekhendu

Áčko bez Káfy v Petrovicích

Martin s Danem neměli problém se svými soupeři. Druhý debl spolu hrál poprvé a totálně se pletli. Petr K., je pro singly výborný hráč, ale v deblu to moc nefunguje. Nehraje ho jako klasický levák, takže občas svého spoluhráče zmate postavením. Navíc mě připadalo, že soupeři nemají problém s Petrovým servisem a ani trávou. To se potvrdilo i v dalším průběhu zápasu. Zato Honzův servis je opravdu výborný.

Začaly první singly a Dan a Martin vyhráli bez problémů první sety a já musel odejít. Odcházel jsem s tím, že to nebude problémový zápas. Danův první vyhraný set byl bohužel v tom zápase jediným, prohrál následné tři. Martin svůj zápas vyhrál, Honza v premiéře zvítězil a Petr prohrál. Takže po první rundě 3:3.

Vzhledem k tomu, že jsem do 22 hodin nedostal žádnou zprávu o průběhu, začal jsem tušit problémy. A také ano, smolná prohra 8:10. Martin a Dan nakonec udělali shodně tři body a Honza jeden. Bohužel Petr do sbírky nepřidal nic.

V zápasech s týmy ve spodní části tabulky prostě musí být tým s Káfou. Ať si říká, co chce (např. že to je náhoda apod.), pořád je to ten rozdílový hráč! Všichni věříme, že se rozehraje Honza. Nehrál pinec 4 roky, ale je vidět, že to v ruce má.

SK START Praha B vs. KK Konstruktiva A             10:6

Zápas, který jsem měl v plánu jednoznačně vyhrát s nejlepší sestavou, kterou můžeme postavit: Martin, Honza, Honza a Jirka. Důvody k výhře jsou dva. Za prvé soupeř byl předposlední a my ho musíme nutně nechat pod sebou a pak hrálo roli také trochu historické hledisko, kdy jsme s tímto soupeřem měli „spory“ ohledně jejich podvodu s hráčem.

Jenže člověk míní, život mění. Nejdříve se mi omluvil Honza P. z důvodů nějaké akce, na kterou musel a měla přednost před pinkem. Místo něj jsem povolal Radka. V den zápasu ráno mi volal Honza A., že má zase velké problémy se zády, kvůli čemuž vynechal celou předloňskou sezónu. Přemluvil jsem ho alespoň k tomu, že dorazí jako morální podpora, která si sebou vezme věci, a když to nebude kritické, zkusí alespoň debl. Bude to těžké, protože já mám něco s kolenem a nemohu se vůbec opřít a pohyby stranou mi dělají velké problémy. Z toho důvodu jsem se vůbec původně nenominoval.

Honza A. dorazil s tím, že čtyřhru odehraje a pak se uvidí. V deblu nám to s Honzou teď už zase šlape. Vyhráli jsme celkem v pohodě 3:1. Ve druhém deblu Martin s Jirkou podcenili začátek a prohráli první dva sety dvakrát 11:8. Další dva sety vyhráli celkem lehce a nevím, co se přesně stalo, ale pátý set prohráli.

Po deblu mi Honza řekl, že záda bolí, ale zkusí první singl. První rundu začínal Martin. Soupeř překvapil, zamíchal sestavou a na jedničku dal až pátého hráče klubu. Nastoupil už za béčko proti nám v šesté třídě a Adam i Ivoš ho porazili. Martin s ním neměl nejmenší problém a rozdílem třídy vyhrál 3:0. Tento hráč soupeře je hrozně komunikativní, někdy až moc. Sedá si ke svým soupeřům a probírá s nimi všechno možné. Jeho hra je také zajímavá. Na rozdíl od většiny hráčů stojí u stolu nalepený úplně břichem, na bekhendu trávu, mává před břichem pálkou a míčky podle mě vybírá tak, že ani neví, jak se mu to povede. Jirka porazil soupeřova nejlepšího hráče. Po prvním prohraném setu, začal důsledně hrát svou hru založenou na kontrech po celém stole, a protože soupeř hrál pasivně (také tráva) neměl proti Jirkově aktivní hře šanci.

Radek hrál proti hráčce soupeře v prvním setu výborně a psychicky jí deptal neuvěřitelnými smeči z každé pozice. Soupeřka byla úplně zoufalá nebyla schopná najít zbraň. Radkovi až neuvěřitelně vycházela opravdu každá rána. Jenže se stalo to, co Radka brzdí i v jiných zápasech. Úspěchy způsobí velkou euforii a Radek se přestane kontrolovat a domnívá se, že to půjde v dalších setech úplně stejně. Nejde! Po prohraném druhém setu jsem mu chtěl poradit a zmírnit jeho euforii. Ukázal mi, že radit nepotřebuje, jenže po dalším prohraném setu už přišel s dotazem, co má hrát. A to už se opravdu nedá nic měnit.

Honza statečně bojoval se soupeřem i s bolavými zády. Soupeř z Konstruktivy měl skutečně famózní jeden úder. Blok topspinu svým bekhendem. To, co předváděl bylo až neskutečné. Bylo mu jedno, jestli je to namotaný spin nebo spin ostrý a prudký. Bekhendem to prostě sklopí tak, že míček přiletí ještě rychleji. Ale tím jeho úderový repertoár končí. Forhendový blok je čajíček a když se mu povede občas spin forhendem, tak to moc nebezpečné není. Když Honza vyhrál čtvrtý set 11:3, říkal jsem si, že už to bude dobré. Nebylo. A co víc za stavu 10:10 v pátém soupeř zvýšil po náhodném úderu na 11:10 a vzápětí dal nechutné selátko. Po první rundě tedy 3:3. Dobré bylo, že Honza měl chuť pokračovat.

V další Jirka naprosto nečekaně po vedení 2:1 na sety prohrál 2:3 s jedničkou, která je vlastně pětkou a Radek prohrál s dvojkou, která je však jedničkou. Jirka svou porážku tedy nesl velmi nelibě, takhle nadávat jsem ho snad ještě neslyšel. Je pravda, že to podělal, protože na svého soupeře zcela jednoznačně měl. Situaci zachránil Martin a hned dvakrát. Porazil předchozího Honzova soupeře naprosto bez problémů 3:0, možná proto, že hrál svůj ostrý spin do jeho forhendu a tam to bylo o poznání slabší. Druhá záchrana spočívala v tom, že Honzovi namazal kostrč thermolkou a Honza byl najednou jako vyměněný! Ženu v týmu soupeře porazil také jednoznačně, hlavně jeho spiny z bekhendové strany po lajně byly nádherné a soupeřkou zcela nechytatelné. Po další rundě 5:5.

Radek v dalším kole prohrál s jedničkou zcela jednoznačně. Prostě ho neupinkal a my prohrávali 5:6. Honza přemýšlel, že v tomto kole skrečuje zápas. Nakonec šel za stůl s tím, že to zkusí a když tak odstoupí. Jenže Honza je neuvěřitelný bojovník a když už k tomu stolu šel, tak to dohrál a vítězně! Všechny následné zápasy, tedy dvakrát Martin a po jednom Honza a Jirka skončily shodně naším vítězstvím 3:0 a celý zápas tedy 10:6!!

Všichni jsme hráli s vědomím, že soupeře musíme porazit. Martin si vylepšil svých, do předchozího zápasu, 50 % ve třetí třídě. Bylo vidět, že když má pod sebou kvalitní podlahu, na které se může odrazit, je to úplně jiný pinčes.

Kdo ale podle mě zaslouží obrovský respekt je Honza! Opravdu mu nebylo dobře, ale rozhodl se pomoci týmu a hrál dokud to šlo a výborně! To je klubismus!!! Martin se před jeho posledním zápasem ukázal opět jako zdatný masér.

SK START Praha C vs. TTC Praha G                      10:0

Nominace na toto utkání byla daná předem: Ivoš, Radek, Adam a vracející se Helena. Půl hodiny před utkáním pečlivě zvolená nominace vzala za své, protože mi volal Adam, že z rodinných důvodů se nemůže dostavit. Já měl náhodou u sebe věci na pinec a tak jsem se otočil a jel na Střelák. Na zápas jsem přišel v sedm, což se mi ještě nestalo. K zápasu se nedá napsat nic zajímavého, prostě jednoznačná záležitost druhého s předposledním. Jen Radek v prvním zápase hrál na pět setů. Trošku mu zase pochodovaly nervy z protihráče. I když ho to neomlouvá, musím říct, že úplně ten nejmenší důvodeček k vytočení měl.

Helena po dlouhé pauze bez problémů zvládla svoje dva zápasy. Možná také trochu díky mini tréninku před zápasem s naší novou posilou z jihu Čech, Honzou. Pochlubila se, že jí učil nový servis.

SF SKK El Niňo Praha M vs. SK START Praha D   10:0

Déčko si zahrálo ve slavném pinčesovém stánku na Kotlářce. Podle slov kapitána déčka se tam hráči těšili. Ani nadšený výkon nestačil na změnu klasických výsledků. Opět prohra 0:10 a zase se soupeř nezachoval dle nepsaného pravidla a ve dvou setech nadělil našim borcům nulu.